%PM, %31 %935 %2017 %21:%Paź

Obrusy, pokrowce, serwetki... i nie tylko

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

O tym, jak ważnym elementem wyposażenia restauracji są tekstylia bankietowe wie z pewnością każdy inwestor. Ciężko dziś wyobrazić sobie eleganckie wesele bez wyprasowanych obrusów i starannie złożonych serwet. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny bankietowej i jakie są jej rodzaje?

 

 bonoidea hotel walcerek sala bankietowa oswietlenie krysztalowe 3

 

Pisząc o tkaninach do restauracji, przede wszystkim warto wspomnieć o obrusach. Oprócz oczywistej funkcji użytkowej, to właśnie odpowiednio dobrane obrusy decydują o pierwszym wrażeniu, jakie robi na gościach wnętrze. Wybór białej lub ecru bazy w komplecie z kolorowymi elementami daje morze możliwości. Nie ma sztywnych reguł określających stosowanie wzorów i kolorów. Klasyczny biały obrus powinien znaleźć się w każdym obiekcie, ale coraz więcej zwolenników mają też ciemne odcienie.

 

BonoIdea wyposazenie 6

 

Długi obrus powinien sięgać kilka centymetrów ponad posadzkę. Przyjmuje się, że krótkie obrusy dobieramy tak, by opadały 25-30 cm od krawędzi stołu. Wynika to nie tylko ze względow estetycznych, ale także praktycznych: podyktowane jest wygodą siadających gości.

 

obrusy dlugie na stoly bonoidea 1

 

 

Czasami także stosujemy podział na:

  • obrusy stołowe - przykrywają jeden stół
  • obrusy bankietowe - o szerokości 140 cm dla stołu 90 cm, 150 cm dla stołu 100 cm, i tak dalej, a większej niż obrusy stołowe długości - np. 260 cm, 300 cm i więcej. Przechowuje się je zwinięte na belkach.

Molton to stosowana przez niektóre obiekty podkładka pod obrus chroniąca stół przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Tłumi odgłosy odkładania zastawy stołowej oraz gwarantuje utrzymanie obrusu na swoim miejscu. Gruby, miękki materiał mocuje się do nóg stołu używając doszytych sznureczków lub naciąga na blat przy pomocy wszytej po obwodzie gumki. Aby uniknąć konieczności zakupu podkładek warto przemyśleć wyposażenie swojego obiektu w stoły z tzw. "miękkim blatem". Specjalna membrana spełnia wszystkie wyżej opisane funkcje. Dodatkowo takie stoły są bardzo łatwe w utrzymaniu oraz łatwo się czyszczą.

 stoly z miekkim blatem membrana

Dopełnieniem obrusów jest skirting, czyli tzw. sukienka lub falbana. Przypina się go do stołu na specjalne klamry lub na rzep, następnie całość przykrywa krotkim obrusem. Takie rozwiązanie stosujemy do stołów okrągłych, stołów cateringowych (np. stół kawowy i stół słodki) oraz z przodu stołu Państwa Młodych na weselu. Zasadą jest, że stoły bufetowe można upiąć falbaną na całym obwodzie, a stoły zasiadane tylko po stronie, gdzie nie staną krzesła.

Elementem nie niezbędnym, ale często wybieranym jako dodatkowa dekoracja stołu są bieżniki i nakładki. Takie detale pomagają w łatwy sposób zmienić charakter wnętrza. Warto dobierać je nie tylko do okazji, ale również do innych tkanin w pomieszczeniu - tapicerki krzeseł, pokrowców na krzesła oraz zasłon.

 

bonoidea hotel walcerek sala bankietowa oswietlenie krysztalowe 4

 

Serwetki (potocznie "bankietówki") to jedyny rodzaj bielizny stołowej, którego goście dotykają kilkukrotnie w trakcie przyjęcia. Bez wątpienia jest to obowiązkowy element pełnego nakrycia stołu. Ponieważ obsługa powinna mieć możliwość wymiary serwetek na świeże w każdej chwili, należy zaplanowąc zakup ilości zdecydowanie większej niż maksymalna ilość gości.

Rodzajem serwet o szczególnym przeznaczeniu jest serweta kelnerska. Błędnie uważana jest przez niektórych jedynie za element stroju kelnera. Służy jednak także jako podkładka przy przenoszeniu potraw, warstwa ochronna przy serwowaniu gorących potraw oraz przy wyjmowaniu napojów z coolera.

 

 

bonoidea realizacje wyposazenie hoteli elida 5m

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

animacja szybki kontakt

lewy baner e katalog

proba2