sobota, 11 listopad 2017 23:58

Ogromne kryształowe plafony - 200, 300, 400, 500 cm - co warto wiedzieć zanim zamówisz?

Napisała
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ciężko wyobrazić sobie elegancką salę bankietową bez odpowiedniego oświetlenia. W stylizowanych wnętrzach nad głowami gości bardzo często króluje okazały, kryształowy żyrandol. Może zawisnąć nad parkietem, nad stołami, być może będzie też widoczny nie tylko z parteru, ale także z antresoli. A co jeśli pomieszczenie, które chcemy wyposażyć w odpowiednich gabarytów lampę ma niecałe 3 metry wysokości? Jak sobie poradzić z takim ograniczeniem?

 

bonoidea realizacje wyposazenie hoteli soplicowo 7m

bonoidea realizacje wyposazenie hoteli soplicowo 8m

 

Wybór plafonów, a nie żyrandoli, często podyktowany jest właśnie koniecznością zastosowania niskiej, ale nadal sporej lampy sufitowej. Właściciele sal bankietowych powstałych po adaptacji budynku o zupełnie innym przeznaczeniu nierzadko muszą zmierzyć się z takim problemem. Odpowiednio dobrany plafon zrobi na gościach weselnych nie mniejsze wrażenie niż kilkupiętrowy żyrandol!

 

24231934 2045870235658863 8731124101512583490 n

 

24232442 2045870298992190 8561280464303809987 n

Fotografie wykonał : Adam i Ewa https://adam-ewa.pl/

W marketach budowlanych lub w popularnych sklepach z oświetleniem dostępne są tylko niewielkie rozmiary. Jeśli chcesz osiągnąć odpowiedni efekt - potrzebujesz dużego plafonu! Wybierz sprzedawcę, który ma już na swoim koncie zrealizowane podobne projekty. Nie bój się zadawać pytania, poproś o zdjęcia oraz porady, jak przygotować się do montażu. Wspólnie możecie przedyskutować kilka opcji i wybrać tę najodpowiedniejszą pod każdym względem: wyglądu, stylistyki, dokładnej średnicy i wysokości oraz wagi.

16003109 1879816685597553 7011170555106408721 n

 

Ze względu na duży gabaryt i zastosowanie dość ciężkiego materiału, czyli kryształu, waga takiego plafonu będzie wynosiła kilkaset kilogramów. Można ją zmniejszyć stosując na przykład łańcuszki drobnych kryształków zamiast kryształowych kul. Do powieszenia na suficie tak masywnego elementu, musisz się odpowiednio przygotować. Upewnij się, że Twój strop jest przygotowany na takie obciążenia. Plafon będzie zamocowany w kilku punktach, więc obciążenie zostanie równomiernie rozłożone na kilku kołkach.

Jeśli nie jesteś pewny, czy wybrany wymiar będzie odpowiedni do Twojego wnętrza, obrysuj kształt plafonu na suficie. Ta prosta czynność pozwoli na łatwiejsze wyobrażenie sobie gabarytu. Możesz także poprosić o stworzenie wizualizacji 3d, przedstawiającej właśnie kryształową lampę w konkretnym miejscu, w którym ma się znaleźć. W ten sposób unikniesz rozczarowania zbyt małym wymiarem, ale także błędu, jakim jest na przykład plafon niemieszczący się w wyznaczonym dla niego miejscu.

Dużą, kryształową lampę zawsze warto odpowiednio wyeksponować. Poniżej podpowiadamy cztery sprawdzone sposoby, jak to zrobić.

 

Aby dodatkowo podkreślić ogromny kryształowy plafon:

  • błyszczący sufit napinany (barissol) w kolorze białym lub czarnym stworzy odbicie lustrzane lampy i spotęguje efekt
  • aby dodatkowo optycznie powiększyć średnicę plafonu, zastosuj wokół niego sztukaterię
  • rysunkiem sufitu (podziałami, kolorami, zastosowaniem różnych materiałów) wysuń swój plafon na pierwszy plan i dodatkowo go zaakcentuj
  • uzupełnij oświetlenie o inne kryształowe elementy, np. mniejsze plafony, żyrandole i kinkiety

 

 

Najczęściej zadawane pytania:

W wyposażanym obiekcie cały sufit jest podwieszany, dodatkowo mam zamocowane sztukaterie. Jak poradzić sobie z takim utrudnieniem?

Kryształowy plafon ze względu na swoją wagę musi być oczywiście zamocowany do elementów konstrukcyjnych stropu. Jeśli mamy do czynienia z sufitem podwieszanym, w zależności od odległości, stosuje się dłuższe niż zwykle śruby i kołki lub buduje dodatkową podkonstrukcję.

W projekcie mojej sali bankietowej główną rolę odgrywa sufit napinany. Czy muszę z niego zrezygnować, chcąc zawiesić trzy- lub czterometrowy plafon?

Oczywiście, że nie. Fachowcy, którzy wykonają dla Ciebie taki sufit, znająć rozstaw śrub, przygotują odpowiednią konstrukcję oraz otwory w suficie z PVC, przez które przejdą elementy montażowe.

Czterometrowy plafon to kilkadziesiąt źródeł światła, koniecznych do równomiernego rozświetlenia kryształków od środka. Czy w takiej lampie mogę zatosować ściemniacz lub czy może ona zapalać się piętrami?

Tak. Na etapie projektu indywidualnie ustalamy, w jaki sposób będą zapalały się żarówki w kryształowym plafonie. Zgodnie z potrzebami, mogą to być kolejno rozświetlane pojedyncze piętra lub grupy, na przykład co druga żarówka po obwodzie. Do każdej z lamp można zaplanować montaż urządzenia ściemniającego. Kluczowy jest tutaj zakup odpowiednich, przeznaczonych do tego celu żarówek.

Czy kryształowy plafon musi być okrągły o tradycyjnej formie? Co jeśli taki styl zupełnie mi nie odpowiada?

Nie musi. Polecamy plafony o obrysie kwadratowym lub prostokątnym. Zastosowanie chromowanej, błyszczącej bazy spodoba się miłośnikom nowoczesnych wnętrz.

 

18813445 1952764914969396 5610384508917262061 n

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

animacja szybki kontakt

katalogi online

baner realizacje ukos

proba2